Instrukcja transportu, rozładunku i składowania blachy trapezowej
Transport blachy trapezowej
Transport blach trapezowych powinien odbywać się na samochodach z zabudową dostosowaną do długości arkuszy. Arkusze ułożone na podkładach lub paletach dodatkowo należy zabezpieczyć przed przemoczeniem oraz pasami transportowymi, aby zapobiec przesuwaniu się arkuszy. W razie zamoczenia blachy podczas transportu należy ją bezwzględnie wysuszyć przed dalszym składowaniem.
Rozładunek blachy trapezowej
Rozładunek należy wykonywać uważnie, celem uniknięcia uszkodzenia powierzchni blachy oraz opakowania. Szczególnie ostrożnie należy postępować przy ręcznym rozładunku. Należy unikać przesuwania arkuszy jeden po drugim oraz po podłożu. Arkusze należy unosić i przenosić w orientacji pionowej. W zależności od długości blachy podczas rozładunku dobieramy odpowiednią ilość osób, aby zapobiec załamaniom, naciąganiu oraz odkształceniom.
- Do rozładunku arkuszy blach trapezowych o długości do 6m zaleca się zastosowanie wózka widłowego lub inne urządzenie wyposażone w widły o rozstawie min. 1500mm. Rozładunek może nastąpić za pomocą dźwigu lub HDS przy użyciu trawersu i odpowiednich zawiesi pasowych.
- Do rozładunku arkuszy blach trapezowych o długości powyżej 6m zaleca się zastosowanie wózka widłowego z trawersem lub 2 wózków widłowych. Rozładunek może nastąpić za pomocą dźwigu lub HDS przy użyciu trawersu i odpowiednich zawiesi pasowych.
- Możliwy jest rozładunek ręczny. Do rozładunku arkuszy o długości do 6m, wymagana jest ilość 4 osób (po 2 osoby na stronę), natomiast do rozładunku arkuszy o długości powyżej 6m, wymagana jest ilość 6 do 8 osób (po 3 lub 4 osoby na stronę). W przypadku rozładunku ręcznego należy arkusze blach unieść - nie wolno przesuwać blach trapezowych po sobie lub po podłożu, aby nie uszkodzić powłoki.
Składowanie blachy trapezowej
- Blachę trapezową należy składować w suchym pomieszczeniu lub pod zadaszeniem z dala od materiałów tworzących środowisko agresywne (nawozy, kwasy, ługi). Produkt należy chronić i zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, szczególnie deszczem i słońcem. Składowanie powinno odbywać się na powierzchni płaskiej z zachowaniem lekkiego spadu, który umożliwi odprowadzenie przypadkowej wody. Arkusze blach należy oddzielić od podłoża i umieścić na podkładach o min. wysokości 25cm, w rozstawie nie przekraczającym 1m. Nieodpowiednie przechowywanie blachy trapezowej, może spowodować wystąpienie uszkodzenia polegające na zaparzeniu blachy w przypadku blachy powlekanej, pojawieniu się białych a następnie czarnych plam (blacha ocynkowana, alucynkowa i powlekana).
- Blachę trapezową zamontować nie później niż 3 tygodnie po dostawie. W przypadku przekroczenia terminu, należy przełożyć arkusze cienkimi przekładkami w rozstawie 1m, w celu zapewnienia swobodnego dostępu powietrza.
- Wystąpienie uszkodzeń powierzchni i powłoki blach w wyniku zaparzenia oraz uszkodzeń
mechanicznych spowoduje oddalenie zgłaszanych reklamacji.
Firma Alfapanel Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za wystąpienie korozji na blachach przechowywanych niezgodnie z powyższymi zasadami. Stosowanie się do odpowiednich zasad przechowywania blach ocynkowanych oraz powlekanych poliestrem powinno zapewnić zachowanie walorów użytkowych zakupionego produktu na wiele lat.